Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Interaktywny mural i mobilna wystawa na Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego! Galeria Rusz zakończyła objazd po naszym pięknym regionie!

Artyści Joanna Górska i Rafał Góralski przygotowali interaktywny mural pt. „PIĘKNO” i mobilną wystawę pt. „Piękno jest tu”. Obie instalacje od 1 do 10 czerwca podróżowały po województwie kujawsko-pomorskim, odwiedziły Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Inowrocław, Radziejów i Szubin.

Z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego prace artystów z Galerii Rusz podróżowały po naszym regionie. Głównym tematem obydwu wydarzeń było hasło „Piękno jest tu”. Tym razem twórcy Joanna Górska i Rafał Góralski postanowili skoncentrować się na zagadnieniu piękna, tego które jest wokół nas, a na które zwykle nie zwracamy uwagi. Nasze życie toczy się w coraz szybszym tempie. Trudno nam nadążyć za zmieniającymi się w błyskawicznym tempie modami, trendami, zjawiskami i technologiami. Przytłoczeni informacjami, zapatrzeni w globalny świat, zafascynowani tym, co gdzieś daleko i wpatrzeni w ekrany komórek nie dostrzegamy i nie cenimy tego, co w pobliżu, tego, co za oknem. Pędzimy przez świat w coraz większym tempie, zmęczeni i przytłoczeni gigantyczną falą bodźców, docierających do nas każdego dnia. Jak w transie, ciągle przyspieszamy, a przecież warto zatrzymać się, rozejrzeć wokół i docenić to, co mamy. Czy potrafimy dostrzec piękno wokół nas, to znajdujące się tuż za rogiem? Czy potrafimy dostrzec piękno w otaczających nas ludziach i ich historiach, w architekturze i sztuce, krajobrazie i naturze? Warto otworzyć się na to, co dookoła, przyjrzeć się uważnie i dać się oczarować – dostrzec piękno w najbliższej okolicy!

 

Zaproponowane hasło jest zgodne z aktualnymi trendami, kładącymi nacisk na wysoką jakość życia, życie „slow”, czyli na zwolnionych obrotach i odkrywanie Genius loci. Poczucie i dostrzeganie piękna to jeden z fundamentalnych aspektów bycia szczęśliwym. Dążenie do szczęścia to jeden z must have współczesnego człowieka. Więc, aby być szczęśliwym, trzeba zacząć dostrzegać piękno wokół nas! Wystawa i mural miały na celu zachęcić mieszkańców województwa, by świadomie dostrzegli swoje miejsce zamieszkania i zachwycili się pięknem miejsca, w którym żyją. Miały za zadanie ukazać województwo jako miejsce atrakcyjne, interesujące i piękne.

 

 

Do tworzenia muralu „PIĘKNO” o szerokości 8,50 m i wysokości 2,10 m zaprosiliśmy mieszkańców Włocławka, Torunia, Bydgoszczy, Chełmna, Grudziądza i Inowrocławia. W każdym mieście została zapisana jedna litera. Uczestnicy akcji pokrywali kolorowymi farbami, przygotowany przez artystów konturowy rysunek i wpisywali na wielkich literach słowa PIĘKNO własne odpowiedzi na pytanie: Czym dla mnie jest piękno? Wynikiem wspólnej pracy uczestników akcji jest piękny kolorowy, inspirujący obraz.

 

W ramach mobilnej wystawy pt. „Piękno jest tu” zaprezentowaliśmy w Toruniu, Bydgoszczy, Szubinie, Inowrocławiu, Radziejowie i Włocławku 10 niezwykłych prac autorstwa artystycznej grupy Galeria Rusz. Był to niepowtarzalny objazd obrazów, prowokujących do myślenia i refleksji. Sztuka, którą zaprezentowaliśmy pobudzała do nieszablonowego, kreatywnego myślenia. Chcieliśmy zachęcić mieszkańców województwa, by spojrzeli na miejsce, w którym mieszkają świeżym okiem. Dostrzegli piękno otaczającej ich przyrody, krajobrazu, architektury, historii i ludzi, którzy tu mieszkają.

 

Wystawie towarzyszyły warsztaty pt. „Wewnętrznie piękny człowiek”. Głos oddaliśmy najmłodszym mieszkańcom województwa. Uczestnicy akcji zapisywali na jeżdżącym bilbordzie swoje odpowiedzi na pytanie „Co oznacza bycie wewnętrznie pięknym człowiekiem?”. Na powyższe pytanie musieli odpowiedzieć tylko jednym słowem. Następnie ich odpowiedzi były prezentowane wraz z mobilną wystawą. W tym roku w warsztatach udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Panny Maryi w Inowrocławiu, Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie i Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku.

Projekt interaktywnego muralu i mobilnej wystawy był realizowany w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Organizator: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Fundacja Rusz

 

 

Więcej informacji można znaleźć:

https://www.facebook.com/wojewodztwokujawskopomorskie

https://www.instagram.com/kujawskopomorskie

https://www.facebook.com/GaleriaRusz

 

Do góry