Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Napraw się sam!

Dział ten jest dla nas bardzo istotny – fascynuje nas temat samonaprawy i intensywnie poszukujemy źródeł, które by nam to zagadnienie przybliżały.

W dziale tym znalazły się m. in. prace inspirowane naszą fascynacją ludzkim umysłem. Praca pt. „100 miliardów” jest przypomnieniem o potencjale, jaki każdy z nas nosi w swojej własnej głowie. Z kolei praca pt. „Kontrola” zachęca do odzyskania wewnętrznej kontroli nad tym bezcennym organem. Żeby jednak świadomie kierować umysłem, należy najpierw dowiedzieć się, co tkwi we własnej nieświadomości (praca pt. „Gumka”), sprawdzić jakie trawią nas lęki (praca pt. „Lęki”), czy też zanalizować sprawy, które „wyrzucamy za drzwi” („Bumerang”). W dziale tym znalazł się również mural namalowany na jednym ze zdewastowanych płockich budynków, który opowiada o naszej fascynacji potęgą ludzkich myśli, które mogą zmienić rzeczywistość.

Znalazły się tu również dwie prace, które dotyczą lęku przed nieznanym. Eksponowane były na dwóch przeciwległych ścianach nowo otwartej galerii sztuki, w jednej z warszawskich kamienic. Jedna z prac jak mantr „powtarza”zaprzeczenie NIE, które w końcu ujawnia się w pełni jako słowo NIEznane. Druga praca zawiera trzy wersje popularnego powiedzenia „Lepsze zło znane, niż to, co nieznane”. W wersji najczarniejszej hasło to brzmi „Lepsze zło znane, niż dobro nieznane” i uwewnętrznione przez jednostkę całkowicie uniemożliwia jej doświadczanie dobra, szczęścia, miłości.

Umieściliśmy tu również dokumentację akcji pt. „Brak”. W ramach tego eksperymentu poprosiliśmy przechodniów o zaznaczenie na wielkim słowie BRAK za pomocą kolorowych kółek tego, czego im najbardziej w tym momencie życia brakuje. Każdy mógł namalować tylko jedno kółko. Różne kolory kółek oznaczały różne wartości i ludzkie potrzeby. W akcji wzięło udział ponad sto osób. Wynik eksperymentu był następujący: szczęście – 31 kółek, cel/sens – 31 kółek, uczucia – 31 kółek, dobra materialne – 14 kółek.

W tym dziale zalazł się również cykl prac pt. „To sztuka…”, który był eksponowany w przestrzeni publicznej Sanoka (na bilbordach, plakatach, ulotkach). Cykl był odpowiedzią na pytanie „Czym jest sztuka?”. Oczywiście potraktowaliśmy to przewrotnie – sztuka w naszym wydaniu to bardzo cenna, a może nawet bezcenna umiejętność… bycia sobą, przejrzenia na oczy itd.

W dziale tym można zobaczyć też 2 prace eksponowane na małej tablicy, którą przez krótki czas wykorzystywaliśmy do celów artystycznych, a która wisiała na kamienicy przy ulicy Różanej.

 

Zrób to sam, bilbord, BWA Wrocław, (JG)

 

Cierpienie, 2008, bilbord, BWA Wrocław, (JG)

 

Bumerang, 2008, bilbord, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko (RG)

 

Lęki, 2008, bilbord, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko, (JG)

 

Gumka, 2008, bilbord, Toruń, (RG)

 

Sens, 2010, bilbord, Toruń, (RG)

 

Czy już?, 2010, bilbord, Toruń, (RG)

 

Rozstaje, 2009, bilbord, Toruń, (RG)

 

Marzenia, 2010, bilbord, Toruń, (RG)

 

Marzenia, 2007, bilbord, Płock, (JG)

 

Nie człowiekiem, 2001, bilbord, Poznań, (RG)

 

Do nabycia w dobrych sklepach rowerowych, 2002, bilbord, Toruń, (RG)

 

Bezsenność, 2001, bilbord, Toruń, (JG)

 

Z cyklu: najnowsze wzory tapet do mieszkań, 2001, bilbord, Toruń, (RG)

 

Z cyklu: najnowsze wzory tapet do mieszkań, 2001, bilbord, Toruń, (RG)

 

Brak, 2008, akcja artystyczna, Toruń

W ramach tego eksperymentu poprosiliśmy przechodniów o zaznaczenie na wielkim słowie BRAK za pomocą kolorowych kółek tego, czego im najbardziej w tym momencie życia brakuje. Każdy mógł namalować tylko jedno kółko. Różne kolory kółek oznaczały różne wartości i ludzkie potrzeby. W akcji wzięło udział ponad sto osób. Wynik eksperymentu był następujący: szczęście – 31 kółek, cel/sens – 31 kółek, uczucia – 31 kółek, dobra materialne – 14 kółek.

 

 

 

 

Nigdy nie chciałem, 2006, mural, Płock, (RG)

 

Co ci pozostanie?, 2007, bilbord, Płock, (RG)

 

Naprawa, 2007, bilbord, Płock, (RG)

 

Zwyciężysz, 2007, bilbord, Płock, (RG)

 

Podróż, 2002, bilbord, Toruń, (RG)

 

Bogactwo, 2004, bilbord, Toruń, (RG)

 

Półkule, 2008, bilbord, Toruń, (RG)

 

Zmiany, 2008, bilbord, Art Moves Festival, Toruń, (RG)

 

100 miliardów, 2009, bilbord, Toruń, (RG)

 

Kontrola, 2006, bilbord, Toruń, (RG)

 

Zło, 2008, mural, Happen Transfer, Warszawa, (JG)

 

Nieznane, 2008, mural, Happen Transfer, Warszawa, (RG)

 

Czy wolę?, 2008, bilbord, Art Moves Festival, Toruń, (JG)

 

Wina, 2009, bilbord, Toruń, (RG)

 

 

To sztuka…, 2008, bilbord, BWA Galeria Sanocka, (JG)

 

To sztuka…, 2008, bilbord, BWA Galeria Sanocka, (RG)

 

To sztuka…, 2008, akcja plakatowa, BWA Galeria Sanocka

Cykl prac pt. „To sztuka…” był eksponowany w przestrzeni publicznej Sanoka (na bilbordach, plakatach, ulotkach). Cykl był odpowiedzią na pytanie „Czym jest sztuka?”. Potraktowaliśmy to przewrotnie – sztuka w naszym wydaniu to bardzo cenna umiejętność… bycia sobą, przejrzenia na oczy itd.

 

 

 

Zbuduj sobie, 2011, bilbord, Toruń, (RG)

 

Myśli, 2008, mural, Płock

 

Do góry