Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Przepełnia nas miłość i nienawiść

Zgodnie z tytułem, w tym dziale umieściliśmy prace dotyczące szeroko pojętej miłości i nienawiści. Rozpoczynamy go naszą klasyczną już pracą pt. „Więcej”, która opowiada o dość makabrycznej rywalizacji i licytowaniu się, kto więcej wycierpiał. W dziale tym znalazły się też dwa interaktywne bilbordy – widzowie mogli „wejść w obraz”, zakładając na siebie odpowiedni „kostium” i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzięki temu zabiegowi można było „chodzić po trupach” lub stać się raczej martwym, korporacyjnym pracownikiem. Kolejne prace z tego działu to m. in. bilbord inspirowany niedawnym kryzysem gospodarczym pt. „Wielkie wsparcie”. Pomyśleliśmy, że skoro dopłacamy tak absurdalnie dużo do szantażujących nas banków i przedsiębiorstw, to czemu nie zażądać dopłat do ważniejszych i fundamentalnych dla naszej cywilizacji „instytucji”, takich jak wiara, nadzieja i miłość?

Na kolejnych stronach możemy zobaczyć dwie prace, które były pokłosiem naszego pobytu rezydencyjnego w 2009 w Sainsbury Center for Visual Arts w Norwich w Wielkiej Brytanii. Na jednym ze zdjęć obok naszej pracy widzimy sympatyczną rodzinę Polaków (mieszkającą niedaleko Norwich), z którą w ramach naszego projektu rozmawialiśmy o idei domu, miejsca, kraju.

W dziale tym znalazło się też kilka zdjęć dokumentujących nasze akcje artystyczne. Akcja pt. „Bananowe miasta” polegała na jednoczesnym rozdawaniu ludziom bananów w dwóch zantagonizowanych i rywalizujących ze sobą miastach – Toruniu i Bydgoszczy – po jednej tonie bananów w każdym mieście. Użyliśmy w tej pracy bananów, ponieważ w okresie komunizmu były bardzo trudno dostępnym rarytasem, kojarzyły się z luksusem i do tej pory nie zatraciły do końca tego znaczenia. Banany w Toruniu zostały oklejone naklejkami z napisem „Pozdrowienia z Bydgoszczy”, a w Bydgoszczy analogicznie – „Pozdrowienia z Torunia”.

Kolejne nasze akcje to „Galeria Rusz uprzyjemni ci życie”, w czasie których można było poczęstować się cukierkami-krówkami oraz pluszowymi maskotkami z ogłoszeniowego słupa. W trakcie akcji pt. „Od dziś płacimy dobrem” organizowanej 1 maja 2004 – w dniu przystąpienia Polski do UE – rozdawaliśmy ludziom własnej produkcji banknoty o nazwie DOBRO. Wszystkie miały nominał 10 i można było nimi „zapłacić” za posiłek wart 10 zł w pobliskiej restauracji. W ten sposób udało nam się na krótki moment wprowadzić do obiegu własne pieniądze, a ludzie mogli „płacić” DOBREM.

Kolejna akcja to „Ciepło”. Polegała ona na serwowaniu przechodniom w mroźny, zimowy dzień gorącej herbaty z cytryną i obdarzaniu ich ciepłym słowem. Często herbata była impulsem do osobistych rozmów pomiędzy przypadkowymi przechodniami.

 

Więcej, 2009, mural, The Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich

 

Miłość, 2007, bilbord, Płock, (JG)

 

To co ludzkie, 2009, bilbord, Toruń, (RG)

 

Figa z makiem, 2008, bilbord, Toruń, (RG)

 

Bananowe miasta, 2004, akcja artystyczna, Toruń, Bydgoszcz

Akcja pt. „Bananowe miasta” polegała na jednoczesnym rozdawaniu ludziom bananów w dwóch zantagonizowanych i rywalizujących ze sobą miastach – Toruniu i Bydgoszczy – po jednej tonie bananów w każdym mieście. Banany w Toruniu zostały oklejone naklejkami z napisem „Pozdrowienia z Bydgoszczy”, a w Bydgoszczy analogicznie – „Pozdrowienia z Torunia”.

 

 

 

Zadzwoń do nas, 2001, bilbord, Toruń, (JG)

 

I Ty możesz chodzić po trupach, 2000, bilbord, Kazimierz Dolny, (JG)

W trakcie obydwu akcji bilbordowych widzowie mogli „wejść w obraz”, zakładając na siebie odpowiedni „kostium” i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzięki temu można było osobiście „chodzić po trupach” lub stać się raczej martwym, korporacyjnym pracownikiem.

 

 

Ciepło, 2004, akcja artystyczna, Toruń

Akcja „Ciepło” polegała na serwowaniu przechodniom w mroźny, zimowy dzień gorącej herbaty z cytryną i obdarzaniu ich ciepłym słowem. Często herbata była impulsem do osobistych rozmów pomiędzy przypadkowymi przechodniami.

 

 

 

Eksport, 2008, bilbord, Toruń, (RG)

 

Galeria Rusz uprzyjemni Ci życie cz. 1, 2002, akcja artystyczna, Toruń, (JG)

W trakcie akcji można było poczęstować się cukierkami-krówkami oraz pluszowymi maskotkami z ogłoszeniowego słupa.

 

 

 

Galeria Rusz uprzyjemni Ci życie cz. 2, 2002, akcja artystyczna, Toruń, (JG)

 

 

Dom, 2009, bilbord, The Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich, (JG) / Twój dom jest w twoim wnętrzu

 

Dom, 2009, bilbord, The Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich, (RG) / Niedobrze ci z dala od domu czy niedobrze ci na myśl o domu?

 

Środki płatnicze należy wymieniać w najbliższym punkcie, 2000, bilbord, Toruń, (RG)

 

Od dziś płacimy dobrem, 2004, akcja artystyczna, Toruń

W trakcie akcji pt. „Od dziś płacimy dobrem” zorganizowanej 1 maja 2004 – w dniu przystąpienia Polski do UE, rozdawaliśmy ludziom własnej produkcji banknoty o nazwie DOBRO. Wszystkie miały nominał 10 i można było nimi „zapłacić” za posiłek wart 10 zł w pobliskiej restauracji.

 

 

 

Wielkie wsparcie, 2009, bilbord, Toruń, (RG)

 

Witamy, 2009, bilbord, Toruń, (RG)

 

Klucz, 2006, mural, Płock, (RG)

 

Agrest, 2008, bilbord, Toruń, (RG)

Do góry