Przepełnia nas miłość i nienawiść
Zgodnie z tytułem, w tym dziale umieściliśmy prace dotyczące szeroko pojętej miłości i nienawiści. Rozpoczynamy go naszą klasyczną już pracą pt. „Więcej”, która opowiada o dość makabrycznej rywalizacji i licytowaniu się, kto więcej wycierpiał. W dziale tym znalazły się też dwa interaktywne bilbordy – widzowie mogli „wejść w obraz”, zakładając na siebie odpowiedni „kostium” i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzięki temu zabiegowi można było „chodzić po trupach” lub stać się raczej martwym, korporacyjnym pracownikiem. Kolejne prace z tego działu to m. in. bilbord inspirowany niedawnym kryzysem gospodarczym pt. „Wielkie wsparcie”. Pomyśleliśmy, że skoro dopłacamy tak absurdalnie dużo do szantażujących nas banków i przedsiębiorstw, to czemu nie zażądać dopłat do ważniejszych i fundamentalnych dla naszej cywilizacji „instytucji”, takich jak wiara, nadzieja i miłość?
Na kolejnych stronach możemy zobaczyć dwie prace, które były pokłosiem naszego pobytu rezydencyjnego w 2009 w Sainsbury Center for Visual Arts w Norwich w Wielkiej Brytanii. Na jednym ze zdjęć obok naszej pracy widzimy sympatyczną rodzinę Polaków (mieszkającą niedaleko Norwich), z którą w ramach naszego projektu rozmawialiśmy o idei domu, miejsca, kraju.
W dziale tym znalazło się też kilka zdjęć dokumentujących nasze akcje artystyczne. Akcja pt. „Bananowe miasta” polegała na jednoczesnym rozdawaniu ludziom bananów w dwóch zantagonizowanych i rywalizujących ze sobą miastach – Toruniu i Bydgoszczy – po jednej tonie bananów w każdym mieście. Użyliśmy w tej pracy bananów, ponieważ w okresie komunizmu były bardzo trudno dostępnym rarytasem, kojarzyły się z luksusem i do tej pory nie zatraciły do końca tego znaczenia. Banany w Toruniu zostały oklejone naklejkami z napisem „Pozdrowienia z Bydgoszczy”, a w Bydgoszczy analogicznie – „Pozdrowienia z Torunia”.
Kolejne nasze akcje to „Galeria Rusz uprzyjemni ci życie”, w czasie których można było poczęstować się cukierkami-krówkami oraz pluszowymi maskotkami z ogłoszeniowego słupa. W trakcie akcji pt. „Od dziś płacimy dobrem” organizowanej 1 maja 2004 – w dniu przystąpienia Polski do UE – rozdawaliśmy ludziom własnej produkcji banknoty o nazwie DOBRO. Wszystkie miały nominał 10 i można było nimi „zapłacić” za posiłek wart 10 zł w pobliskiej restauracji. W ten sposób udało nam się na krótki moment wprowadzić do obiegu własne pieniądze, a ludzie mogli „płacić” DOBREM.
Kolejna akcja to „Ciepło”. Polegała ona na serwowaniu przechodniom w mroźny, zimowy dzień gorącej herbaty z cytryną i obdarzaniu ich ciepłym słowem. Często herbata była impulsem do osobistych rozmów pomiędzy przypadkowymi przechodniami.
Akcja pt. „Bananowe miasta” polegała na jednoczesnym rozdawaniu ludziom bananów w dwóch zantagonizowanych i rywalizujących ze sobą miastach – Toruniu i Bydgoszczy – po jednej tonie bananów w każdym mieście. Banany w Toruniu zostały oklejone naklejkami z napisem „Pozdrowienia z Bydgoszczy”, a w Bydgoszczy analogicznie – „Pozdrowienia z Torunia”.
W trakcie obydwu akcji bilbordowych widzowie mogli „wejść w obraz”, zakładając na siebie odpowiedni „kostium” i wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzięki temu można było osobiście „chodzić po trupach” lub stać się raczej martwym, korporacyjnym pracownikiem.
Akcja „Ciepło” polegała na serwowaniu przechodniom w mroźny, zimowy dzień gorącej herbaty z cytryną i obdarzaniu ich ciepłym słowem. Często herbata była impulsem do osobistych rozmów pomiędzy przypadkowymi przechodniami.
W trakcie akcji można było poczęstować się cukierkami-krówkami oraz pluszowymi maskotkami z ogłoszeniowego słupa.
W trakcie akcji pt. „Od dziś płacimy dobrem” zorganizowanej 1 maja 2004 – w dniu przystąpienia Polski do UE, rozdawaliśmy ludziom własnej produkcji banknoty o nazwie DOBRO. Wszystkie miały nominał 10 i można było nimi „zapłacić” za posiłek wart 10 zł w pobliskiej restauracji.