Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

100 lat

„100 lat” to projekt realizowany przez artystów z Galerii Rusz z okazji obchodów 100-lecia powrotu Torunia do Wolnej Polski. Artyści w swoich pracach podkreślili ogromne znaczenie historyczne włączenia Torunia do Wolnej Polski i promowali to doniosłe wydarzenie, ponieważ niewielu Torunian ma świadomość, że Toruń powrócił do wolnej Polski dopiero 18 stycznia 1920 roku. Równocześnie toruńscy twórcy chcieli zwrócić uwagę na ważny fakt, że historię miasta w dużej mierze tworzą jego mieszkańcy. Ci którzy byli przed nami, my i ci, którzy przyjdą po nas. Każdy z nas może mieć swój jednostkowy i niepowtarzalny wkład w rozwój naszego pięknego miasta i budowanie jego tożsamości.

Ważna jest dla nas linia czasu – jest na niej punkt startowy, czyli data, kiedy Toruń stał się na nowo polskim miastem i punkt, w którym dziś jesteśmy – opowiada o projekcje Rafał Góralski. Nikt z nas oczywiście nie pamięta początku, jak to było, ale możemy to sobie przecież wyobrazić. Możemy sobie również przypomnieć nasze osobiste historie, które łączą się w zbiorową opowieść o naszym mieście. Wyłoni się z tego historia pełna znaczących spotkań, wzruszeń, radości – chodzi nam właśnie to ten osobisty wymiar historii. Historia to nie tylko suche fakty i oficjale uroczystości, ma osobisty wymiar, na który składają się te osobiste chwile i wydarzenia.
My, mieszkańcy, wspólnie budujemy historię naszego miasta i wspólną tożsamość. Warto pomyśleć o tym, jak to się wszystko zaczęło, pomyśleć o początku tej linii czasu, która pędzi dalej w przyszłość – komentuje projekt Joanna Górska. Bo historia ma to do siebie, że się nie zatrzymuje, trwa dalej. Ale każdy z nas, każdy Torunianin, dołącza do niej swoją osobistą opowieść np. rodząc się tu lub przyjeżdżając na studia i tu osiadając. Warto wykorzystać tę okrągłą rocznicę, by przypomnieć sobie osobiste-toruńskie historie i celebrować wspólne urodziny!

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Toruń

Do góry