Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2015

Tytuł projektu „Republika naszych marzeń” nawiązuje do płyty zespołu Republika pt. „Republika marzeń”, a jednocześnie stanowi punkt wyjścia dla artystów z Galerii Rusz, którzy w swoich pracach  zaproponowali nowe spojrzenie na twórczość Ciechowskiego i Republiki. Stworzyli cykl prac, które w grudniu 2015 roku zaprezentowali w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy – na bilbordach i pojazdach komunikacji miejskiej. Rafał Góralski tak komentuje prezentowane prace: „Słowo republika oznacza świat idealny, krainę spełnionych marzeń. Kultowy i charakterystyczny znak zespołu Republika – biało-czarne pasy to konfrontacja marzenia z rzeczywistością. W naszych głowach często tkwi taki czarno-biały świat. Często nie rozumiemy złożoności i skomplikowania współczesnego świata – jesteśmy bezkrytyczni wobec jego zagrożeń, nie wykorzystujemy również szans, które nam niesie. Tęsknimy za bananową republiką – światem idealnym, krainą marzeń. Ale paradoksalnie, często robimy wszystko, żeby do tej krainy marzeń nie dotrzeć. W czasach komunizmu tęskniliśmy za wyidealizowaną wolnością. Myśleliśmy, że jak ją zdobędziemy, to wszystkie problemy znikną. Wolność daje wiele możliwości, ale wymaga również wysiłku, pracy i mierzenia się z problemami, by móc z niej w pełni korzystać.”

„Republika naszych marzeń” to połączenie historii lat 80-tych i 90-tych ze współczesnością. To potrzeba upamiętniania dziedzictwa tamtych lat oraz postaci i twórczości Ciechowskiego i Republiki. Twórczość Republiki to jedno z najważniejszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej, nie tylko lat 80-tych i 90-tych, ale w ogóle. Ani trochę się nie zdezaktualizowała, dlatego wciąż, na nowo warto się jej przyglądać. Joanna Górska tak komentuje pracę nad projektem: „Sami wychowaliśmy się w latach 80-tych – zgrzebnych, ponurych, czarno-białych. Idealizowaliśmy świat Zachodu i ciągle do niego wzdychaliśmy. Teraz można powiedzieć, że fascynowaliśmy się śmieciami – kolekcjonowaliśmy reklamówki, prospekty reklamowe, puszki po napojach. Zachodni świat konsumpcji jawił się nam, Polakom, jako raj. I tak nam w dużej mierze zostało. Ta dziecinna, bezkrytyczna idealizacja trwa do dziś. Gonimy za światem pokazywanym nam w reklamach, fikcja myli się nam z rzeczywistością. Nie wykorzystujemy realnych szans, jakie niesie współczesny, wielokolorowy świat. Dlatego w naszych pracach, biało-czarne pasy przechodzą w kolorowe, żeby pokazać, że współczesny świat, oprócz bieli i czerni zawiera również wiele innych kolorów”.

Rafał Góralski dodaje: „Jeśli nie zobaczymy ciemnych stron naszego życia czy rzeczywistości, nie zobaczymy również jasnych. Świat nie jest ani czarny, okrutny i zły, ani różowy, piękny i dobry. Zawiera w sobie wszystkie te odcienie. Chodzi o to, żeby je wszystkie zauważać. Chodzi również o to, żeby w tym skomplikowanym, często opresyjnym świecie znaleźć swoje miejsce i starać się być sobą.”

Artyści z Galerii Rusz w swoich pracach chcą zderzyć to, o czym marzyliśmy, gdy byliśmy zniewoleni w czasach komunizmu ze współczesnością, zapraszając odbiorców do pogłębionej refleksji: Czy współczesny świat jest taki, jaki chcieliśmy? Na ile świat, w którym żyjemy jest światem marzeń spełnionych, a na ile niespełnionych, zaniechanych? Na ile udało się nam zbudować republikę marzeń, o której marzyliśmy w czasach PRL-u? Czym jest dla nas, ludzi 2015 republika marzeń?

Prace artystów z Galerii Rusz eksponowane w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy:
1-31.12.2015 ekspozycja prac na bilbordach w Toruniu (ul. Szosa Chełmińska i Bulwar Sztuki przy CSW „Znaki Czasu”) oraz w Warszawie (w wybranych punktach miasta)

7-20.12.2015 ekspozycja prac na autobusie i tramwaju komunikacji miejskiej w Toruniu

Projekt był realizowany w ramach „Dni Grzegorza Ciechowskiego” organizowanych przez Gminę Miasta Toruń

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń i Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doskonałość, bilbord, Toruń / Wały gen. Sikorskiego (JG)

 

Kraina marzeń, bilbord, Toruń / Szosa Chełmińska, (RG)

 

Wolność, bilbord, Warszawa 2015

Do góry