Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2016

W grudniu 2016 zrealizowaliśmy projekt z okazji obchodów „Dni Grzegorza Ciechowskiego”. Galeria Rusz przygotowała prace, inspirowane twórczością Ciechowskiego – bilbordy oraz interaktywny mural, połączony z akcją artystyczną. Tym razem duet Joanna Górska i Rafał Góralski skupił się na odwadze tworzenia i swobodzie wyobraźni, bez których żadna twórczość nie jest możliwa.

Wyzwolenie pasów

Na pracach twórców Galerii Rusz, realizowanych w ramach obchodów „Dni Grzegorza Ciechowskiego” w 2015 roku, biało-czarne pasy przechodziły w kolorowe. W ten sposób artyści chcieli pokazać, że współczesny świat, oprócz bieli i czerni, zawiera również wiele innych barw. „W tym roku niektóre pasy na naszych bilbordach wyzwoliły się ze sztywnych ograniczeń. Są kolorowe i swobodne, tak jak wyzwolona i swobodna jest wyobraźnia twórcy” – komentuje Joanna Górska. I dodaje: „Artysta potrzebuje wiele odwagi, by tworzyć i pokonywać bariery, ograniczające jego wyobraźnię. Jednak odwaga potrzebna jest nie tylko artyście – bardzo dużo odwagi wymaga samo życie – bycie sobą i życie według własnych zasad.”

Twórcy samych siebie 

Artystyczna odwaga Ciechowskiego, jego oryginalny dorobek i ogromny wkład w polską kulturę, uczyniły z niego symbol muzycznych lat 80’ i 90’. Mimo upływu czasu, nadal może być on dla nas inspiracją, byśmy mieli odwagę korzystać z wyobraźni, tworzyć własne życie i iść własną drogą. Artyści z Galerii Rusz przygotowali także interaktywny mural, odnoszący się do twórczego aspektu naszego życia. „Zaprosiliśmy mieszkańców Torunia do współtworzenia muralu i zastanowienia się nad tym, co chcą najbardziej w swoim życiu stworzyć” – opowiadał Rafał Góralski. Akcja miała miejsce 15 grudnia na placu przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Polegała na zachęceniu uczestników do zapisywania na muralu osobistych odpowiedzi na temat „Najbardziej w życiu pragnę stworzyć…”. Mieszkańcy Torunia nie zawiedli i na muralu pojawiły się inspirujące napisy: arcydzieło, pokój, szczęśliwą rodzinę, dobrą atmosferę, więź z innymi, samą siebie, własną telewizję. Następnie mural był eksponowany przed CKK Jordanki przez cały czas trwania „Dni Grzegorza Ciechowskiego”.

Prace artystów z Galerii Rusz były eksponowane na bilbordach w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy przez cały grudzień 2016 r.:

Projekt był realizowany w ramach „Dni Grzegorza Ciechowskiego” organizowanych przez Gminę Miasta Toruń

 

Wyzwolenie, bilbord, Warszawa 2016

 

Historia, bilbord, Toruń 2016 / Wały gen. Sikorskiego (JG)

 

Odwaga, bilbord, Toruń 2016 / Szosa Chełmińska (Targowisko Miejskie)

 

Pragnę stworzyć, mural, Toruń 2016 / CKK Jordanki

 

 

 

 

 

 

 

 

Do góry