Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2017

Projekt realizowany przez Galerię Rusz z okazji obchodów „Dni Grzegorza Ciechowskiego” w 2017 roku ruszył 1 grudnia. Artyści tradycyjnie przygotowali prace, inspirowane twórczością Ciechowskiego – bilbordy oraz interaktywny mural, połączony z akcją artystyczną. Tym razem duet Joanna Górska i Rafał Góralski skoncentrował się na odwadze poszukiwania i wybierania własnej drogi.

Wielobarwność kontra czerń i biel

Zeszłoroczne prace Galerii Rusz przedstawiały „wyzwolone”, kolorowe pasy. Artyści chcieli w ten sposób pokazać, że współczesny świat, oprócz bieli i czerni, zawiera również wiele innych barw. Na tegorocznych pracach znajdziemy czarno-białe pasy skonfrontowane z pasami kolorowymi. „W naszych pracach przeciwstawiliśmy sobie wizję czarno-białego, sztywnego systemu z wizją rzeczywistości różnokolorowej, wielowymiarowej, indywidualnej” – komentował Rafał Góralski. I dodawał: „Artysta stara się wyjść poza sztywne ramy, zobaczyć otaczający go świat w pełnym spektrum barw. Stara się porzucić zastane schematy i poszukać własnej indywidualnej drogi. To bardzo trudne, nie tylko dla twórcy, ale dla każdego człowieka”.

Wewnętrzna siła

Ciechowski jest przykładem artysty ciągle poszukującego własnej drogi. Jego twórczość nie zawsze była ciepło przyjmowana, zdarzało się, że spotykał się z niezrozumieniem i niedocenieniem. Nie przeszkodziło mu to jednak podążać obraną przez siebie drogą. Dzięki ogromnej wewnętrznej sile stał się jednym z najciekawszych artystów polskiej sceny muzycznej, symbolem muzycznych lat 80’ i 90’. I pomimo upływu czasu, nadal jest inspiracją dla kolejnych pokoleń, pokazując, że warto podążać swoją własną drogą. Artyści z Galerii Rusz przygotowali interaktywny mural pt. „Własna droga” i zaprosili odbiorców do wspólnego tworzenia. Akcja odbyła się 14 grudnia o godzinie 19:00 na placu przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Uczestnicy akcji mieli zastanowić się i zapisać na muralu swoją odpowiedź na pytanie „Co dla mnie znaczy iść własną drogą?”. Następnie mural był eksponowany przed CKK Jordanki przez cały czas trwania „Dni Grzegorza Ciechowskiego”.

Prace artystów z Galerii Rusz były eksponowane na bilbordach w przestrzeni publicznej Torunia i Warszawy przez cały grudzień 2017 r.

Projekt był realizowany w ramach „Dni Grzegorza Ciechowskiego”.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Toruń

 

Płomień, bilbord, Toruń / Wały gen. Sikorskiego (RG)

 

Tłum, bilbord, Toruń / Szosa Chełmińska (JG)

 

Wewnętrzna siła, bilbord, Warszawa 2017 (GR)

 

 

Akcja artystyczna pt. „Własna droga”

 

 

 

 

 

 

 

 

Do góry