Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Mural Razem

Mobilny mural to autorski projekt artystycznego duetu Galeria Rusz. Toruńscy twórcy, Joanna Górska i Rafał Góralski po raz kolejny wyruszyli w trasę po województwie kujawsko-pomorskim. Tym razem artyści położyli akcent na słowo „razem”, zwracając uwagę, że sumując potencjały jednostek, jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej, niż wysiłkiem pojedynczej osoby. Projekt polegał na zaproszeniu mieszkańców Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia i Włocławka do wspólnego tworzenia mobilnego muralu. Twórcy przygotowali mobilną ściankę szerokości 8 m i wysokości 2,10 m, pokrytą konturowym obrazem i wielkimi literami, tworzącymi słowo RAZEM. W każdym mieście uczestnicy akcji wypełniali jedną literę odpowiedziami na pytanie „Co lubimy robić razem?” i kolorowali otaczające ją roślinne motywy. Akcja rozpoczęła się w Toruniu a następnie została powtórzona w kolejnych 4 miastach województwa.

Mieszkańcy naszego regionu z entuzjazmem włączyli się w tworzenie muralu, a efektem ich wspólnej pracy stał się przepiękny, kolorowy obraz wypełniony pozytywnymi hasłami. „Przed rozpoczęciem akcji zastanawialiśmy się, jak będą wyglądały poszczególne części muralu – jak bardzo będą się od siebie różniły – opowiada Joanna Górska, współautorka instalacji. – W każdym mieście uczestnicy akcji malowali tylko jedną część muralu. Wynik końcowy bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Mural jest bardzo kolorowy, energetyczny i co zadziwiające, bardzo jednorodny. Gdybym nie wiedziała, że malowano go w 5 różnych miastach, uznałabym, że zrobiła to jedna i ta sama grupa osób”.

Mieszkańcy naszego regiony zapisali na literach i pokazali, że mimo wielu różnic chcemy i potrafimy razem pracować, tworzyć, śmiać się i bawić. Przede wszystkim zaś, bardzo lubimy po prostu być razem!

 

Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Toruń, Bulwar Filadelfijski, 2016

 

 

 

 

 

 

Grudziądz, Błonia Nadwiślańskie, 2016

 

 

 

 

 

Włocławek, Przystań Wodna, 2016

 

 

 

 

Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, 2016

 

 

 

 

 

Inowrocław, Park Solankowy, 2016

 

 

 

 

 

 

Toruń, Urząd Marszałkowski, 2016

 

 

Do góry