Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Święto Bydgoskiego Przedmieścia

to nieformalne wydarzenie, którego inicjatorami są sami mieszkańcy. Odbywa się raz w roku, w maju. Idea Święta opiera się na wspólnym odkrywaniu i celebrowaniu wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia – dzielnicy Torunia, pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Święto Bydgoskiego skoncentrowane jest na małych wydarzeniach, dziejących się symultanicznie w podwórkach, alejkach parkowych i ukrytych zakamarkach. Wszystkie działania mają zachęcić sąsiadów do bliższego poznania się, a innych mieszkańców Torunia do przyjrzenia się architektonicznym detalom dzielnicy i odkrycia wypoczynkowych walorów Bydgoskiego Przedmieścia.

 

JEDNO słowo

To akcja zorganizowana przez Joanną Górską i Rafała Góralskiego w ramach Święta Bydgoskiego Przedmieścia w 2014. Artyści przygotowali plakat z napisem „JEDNO słowo” i zaprosili mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia oraz przybyłych gości, by wspólnie zastanowili się nad wartością wypowiadanych codziennie słów. Zadanie było na pierwszy rzut oka bardzo proste – uczestnicy musieli podać tylko jedno słowo. Artyści zadawali uczestnikom pytanie: „Gdybyś mógł powiedzieć tylko jedno słowo, to byłoby to …?” Okazało się, że wybór tego jednego słowa jest dość trudny. Padały takie słowa jak: witaj, jestem, radość. Najczęściej jednak powtarzało się słowo MIŁOŚĆ. Wygląda na to, że jest to jedno z najważniejszych słów dla uczestników naszej akcji.

 

 

 

 

Bydgoskie/boskie Przedmieście – Nowy obraz Bydgoskiego

W ramach Święta Bydgoskiego Przedmieścia w 2013, artyści z Galerii Rusz postanowili zaprosić mieszkańców do wspólnego kreowania i współtworzenia nowego, bardziej pozytywnego obrazu dzielnicy. To, w jaki sposób postrzegamy swoją okolicę, bezpośrednio przekłada się na to, czy jesteśmy z niej zadowoleni, czy dobrze się nam tu żyje, czy chcemy działać na jej rzecz. Artyści zaproponowali mieszkańcom, by popatrzyli na miejsce swojego zamieszkania jako na BOSKIE Przedmieście. Artyści przemieszczali się po całym obszarze Bydgoskiego, dzięki czemu wiele osób mogło wziąć udział w akcji.

 

 

 

 

 

 

Czytelnia Galerii Rusz „Podaruj sobie więcej wolności”

Czytelnia Galerii Rusz została zorganizowana w ramach Święta Bydgoskiego Przedmieścia w 2012. Czytelnia rozpoczęła swoją działalność na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Klonowica punktualnie o godz. 12. Rozstawione, kolorowe leżaki z napisem „Podaruj sobie więcej wolności” zachęcały do chwili odpoczynku. Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia byli zaintrygowani nietypową czytelnią. Zatrzymywali się, by porozmawiać z artystami, poleżeć, poczytać. Okazało się, że chwila wolności, którą sami sobie podarowali, sprawiła im ogromną radość.

 

 

 

 

Do góry