Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Szczęśliwe miasto

„Szczęśliwe miasto” to wyjątkowa wystawa prac Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego realizowana w 2016 roku we Wrocławiu i przy głównych drogach kraju. Do ekspozycji prac zostały wykorzystane wielkoformatowe nośniki typu Motorway, bilbordy i citylighty (umieszczone w wiatach przystankowych). Prace artystycznego duetu eksponowane były od maja do czerwca na nośnikach Motorway przy trasach wyjazdowych z Warszawy (w kierunku Wrocławia, Gdańska i Mazur), Poznania, Konina i Słupska. Natomiast we Wrocławiu można było je oglądać w lipcu i sierpniu na bilbordach i citylightach w różnych punktach miasta.

Inspiracją do stworzenia niepowtarzalnych prac były dla artystów wyniki najnowszych badań dotyczących szczęścia. Dowodzą one, że nasze szczęście w dużej mierze zależy od nas samych, od naszego nastawienia, codziennych starań i zaangażowania. Twórcy przygotowując swoje prace odnieśli się też do wyników cyklicznych badań „Diagnoza społeczna – Warunki i jakość życia Polaków”, w których Torunianie już od kilku lat bardzo wysoko oceniają swoje miasto. Lubią je i są zadowoleni, że mieszkają właśnie w Toruniu. Artyści podzielają te uczucia. Dla Torunia straciliśmy głowę – zamieszkaliśmy tu, bo naszym zdaniem to jedno z najlepszych w Polsce miast do życia i pracy twórczej. Cieszymy się, że nasza bilbordowa Galeria Rusz już od 17 lat współtworzy ten wyjątkowy klimat miasta – mówi Joanna Górska.

Artyści wybrali Wrocław na miejsce ekspozycji swoich prac, ponieważ w 2016 roku jest on Europejską Stolicą Kultury. Toruń również ubiegał się o ten tytuł. Tytułu nie uzyskał, ale już sam udział w konkursie zaowocował pozytywnymi zmianami w sferze kultury i wzrostem zainteresowania nią wśród mieszkańców. Dlatego chcieliśmy włączyć się w wydarzenia związane z ESK we Wrocławiu – opowiada o projekcie Rafał Góralski.

Twórcy wykorzystując swoje prace, zachęcali odbiorców, by wzięli przykład z Torunian i też polubili swoje miasta. Zapraszali ich również do Torunia, by przyjechali i sami przekonali się jak piękne i szczęśliwe jest to miasto.

Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Toruń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do góry