Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2015

ramach „mobilnej” wystawy zaprezentowaliśmy w dniach 28 maja – 3 czerwca 2015 w mniejszych i większych miejscowościach województwa (Toruń, Włocławek, Rypin, Kowalewo Pomorskie, Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Ciechocinek, Chełmża, Kowal, Aleksandrów Kujawski) 10 prac autorstwa artystycznej grupy Galeria Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski). Do prezentacji prac wykorzystaliśmy jeżdżące bilbordy, na których zwykle pokazywane są reklamy. Był to niespotykany objazd obrazów, prowokujących do myślenia i refleksji.

„Lubię tu być” to hasło promocyjne województwa kujawsko-pomorskiego i jednocześnie punkt wyjścia dla artystów z Galerii Rusz, którzy zastanawiają się nad pozytywnym potencjałem, tkwiącym we współczesnej rzeczywistości, w miejscu, w którym żyjemy oraz w ludziach, których spotykamy. W słowie LUBIĘ tkwi zaangażowanie i pozytywna energia, tak bardzo potrzebne w rzeczywistości, w której żyjemy. Współcześnie słowo LUBIĘ przejął i zawłaszczył Facebook. W powierzchownym, prowizorycznym „świecie” Facebooka lubienie nic nie kosztuje. Używając Facebooka roztrwaniamy tę pozytywną energię, bo lajkujemy wszystko, co popadnie. Przyzwyczailiśmy się do tego, że odbieramy cały sens i sprawczą moc słowu LUBIĘ poprzez bezsensowną czynność lajkowania. W rzeczywistości, by prawdziwie coś lubić, potrzeba wiele wysiłku i starań.

Poprzez mobilną wystawę namawialiśmy mieszkańców regionu, by polubili siebie i miejsce, w którym żyją. By naprawdę zaangażowali się w działania, mające na celu ulepszenie siebie, relacji z innymi, jak i otoczenia. Otwarcie mobilnej wystawy odbyło się 29 maja 2015 przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Następnie wystawa ruszyła w objazd po miejscowościach naszego regionu.

Wystawie towarzyszyła akcja artystyczna pt. „Po co tutaj jesteśmy?”, która odbyła się w Toruniu, Rypinie, Kowalu, Kowalewie Pomorskim, Więcborku i Sępólnie Krajeńskim. Uczestnicy na pytanie „Po co tutaj jestem?” musieli odpowiedzieć w maksymalnie trzech słowach. Swoje odpowiedzi zapisywali na jeżdżącym bilbordzie. Następnie były one prezentowane wraz z mobilną wystawą. W akcjach wzięło udział w sumie ponad 500 osób. Odpowiedzi na postawione przez artystów pytanie były bardzo różne. Dzieci odpowiadały najczęściej: bawić się, grać w piłkę, kochać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Dorośli zapisali na bilbordzie, że są tu po to, aby: żyć, mieć rodzinę, spełniać marzenia, cieszyć się życiem, rozwijać się, tworzyć, uszczęśliwiać innych, zmieniać świat itd.

 

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

 

 

 

 

Bezproblemowo / Joanna Górska / Toruń

 

Widzieć / Rafał Góralski / Toruń

 

Korzenie / Rafał Góralski / Toruń

 

Okulary / Joanna Górska / Toruń

 

Jesteśmy / Rafał Góralski / Toruń

 

Rusztowanie / Rafał Góralski / Toruń

 

Cel / Joanna Górska / Toruń

 

Dryfowanie / Joanna Górska / Toruń

 

 

Tutaj / Joanna Górska / Toruń

 

Toruń / Przystań AZS

 

Wystawa mobilna / Włocławek 2015

 

Wystawa mobilna / Kowal 2015

 

Wystawa mobilna / Centrum Kultury i Sztuki / Sępólno Krajeńskie 2015

 

 

Wystawa Mobilna / Szkoła Podstawowa / Rojewo Krajeńskie 2015

 

Wystawa Mobilna / Ciechocinek 2015

 

Wystawa mobilna / Chełmża 2015

 

Wystawa mobilna / Gimnazjum Publiczne / Kowalewo Pomorskie 2015

 

 

Do góry