Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2017

Artyści z toruńskiej Galerii Rusz już po raz 4 ruszyli w trasę po województwie kujawsko-pomorskim. Objazd mobilnej wystawy odbył się w dniach 3-8 czerwca 2017. Na mobilnych bilbordach zaprezentowali 10 niepowtarzalnych prac, które odwiedziły większe i mniejsze miejscowości naszego regionu – Bydgoszcz, Włocławek, Toruń, Lipno, Jabłonowo Pomorskie i Świecie. Tym razem artyści zaprosili mieszkańców do wspólnej refleksji nad hasłem „Kim jesteśmy?” i wspólnie z odbiorcami poszukiwali odpowiedzi na ważne pytanie: „Kim jesteśmy, my, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego 2017?”Budujemy swoje życie i swoją tożsamość chwila po chwili, tu i teraz. My, Polacy mamy tendencję, by zanurzać się w przeszłości, wspominać tragiczne wydarzenia, zamartwiać się tym, co było. Trudno nam dostrzec pozytywne aspekty teraźniejszości i tego, co wokół nas – komentuje projekt Rafał Góralski. – Warto zmienić tę perspektywę i skupić się na „tu i teraz”, bo to właśnie dzisiaj żyjemy, decydujemy kim jesteśmy, jaka jest nasza tożsamość i kim będziemy jutro. Często rozmyślamy o tym, co pozostawiły nam w spadku poprzednie pokolenia – dodaje Joanna Górska. – Warto jednak zastanowić się, co my pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. To, co stwarzamy dzisiaj, już wkrótce będzie historią, a ci, którzy przyjdą po nas ocenią, jaką to ma wartość.

Wystawie towarzyszyły warsztaty i akcja artystyczna pt. „Co warto zostawić po sobie przyszłym pokoleniom?”, skierowane głównie do najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Zostały one przeprowadzone w Toruniu, Lipnie, Jabłonowie Pomorskim i Świeciu. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach, tworząc piękne prace i jak zawsze szczerze, odpowiadając na postawione im pytanie. Uczestnicy zapisywali swoje odpowiedzi na jeżdżącym bilbordzie. Na pytanie „Co warto zostawić po sobie przyszłym pokoleniom?” musieli odpowiedzieć jednym słowem. Następnie ich odpowiedzi były prezentowane wraz z mobilną wystawą. W warsztatach i akcjach artystycznych wzięło udział w sumie ponad 160 osób. Odpowiedzi na postawione przez artystów pytanie były bardzo różne. Dzieci odpowiadały, m.in., że kolejnym pokoleniom warto pozostawić: czyste powietrze, lasy, łąki, zabawki, ubrania, zdobycze obecnej technologii, zwierzęta, książki, obrazy, wspomnienia i nasiona.

Projekt został dofinansowany z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

 

Włocławek 2017

 

 

 

 

Bydgoszcz 2017

 

 

 

Toruń 2017

 

Autentyczność, bilbord mobilny, 2017

 

Sami, bilbord mobilny, 2017

 

Mosty, bilbord mobilny, 2017

 

Codzienne starania, bilbord mobilny, 2017

 

Wymyślić, bilbord mobilny, 2017

 

Wspólna tożsamość, bilbord mobilny, 2017

 

Pytania, bilbord mobilny, 2017

 

Arcydzieło, bilbord mobilny, 2017

 

Poznanie, bilbord mobilny, 2017

 

Warsztaty bilbordowe w Toruniu

 

 

Lipno 2017

 

Warsztaty bilbordowe w Lipnie

 

 

 

 

Warsztaty bilbordowe w Jabłonowie Pomorskim

 

 

 

 

 

 

Warsztaty bilbordowe w Świeciu

 

 

 

 

 

Świecie, bilbord mobilny, 2017

Do góry