Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2019

Artyści z toruńskiej Galerii Rusz już po raz 6 ruszyli w trasę po województwie kujawsko-pomorskim. Objazd mobilnej wystawy odbył się w dniach 2-7 czerwca 2019. Na mobilnych bilbordach zaprezentowali 10 niepowtarzalnych prac, które odwiedziły większe i mniejsze miejscowości naszego regionu – Bydgoszcz, Mroczę, Tucholę, Koronowo, Solec Kujawski i Toruń. W tym roku hasłem przewodnim wystawy było hasło „zWOLNIj tutaj”. W tym roku twórcy Joanna Górska i Rafał Góralski skoncentrowali się na potrzebie wolności każdego człowieka. Wolności, którą współcześnie odbiera nam nadmierny pośpiech. Nasze życie toczy się w coraz szybszym tempie. Staramy się nadążać za zmieniającymi się błyskawicznie modami, trendami, nowinkami technologicznymi. Pędzimy przez świat coraz szybciej, zmęczeni i przytłoczeni gigantyczną falą bodźców, docierających do nas każdego dnia. Ten pośpiech powoduje, że przestajemy zastanawiać się, za czym tak gonimy, jaki właściwie cel nam przyświeca. Dopiero gdy zwolnimy możemy stać się wolni, bo mamy czas, aby pomyśleć nad tym, co jest dla nas naprawdę ważne, a co nie i o co nam w życiu chodzi. Możliwość dokonywania wyborów i poczucie panowania nad własnym życiem sprawia, że czujemy się wolni. Dążenie do wolności to jeden z must have współczesnego człowieka. Więc aby być, trzeba zacząć od zwolnienia tempa, a kujawsko-pomorskie to idealne miejsce by zwolnić! To region pełen uroku, zakorzeniony w idei slow, pełen pięknej przyrody, o bogatej i różnorodnej tradycji kulturowej. Idealne miejsce byśmy choć na chwilę w tym pędzącym świecie zatrzymali się i poczuli się wolni.

Wystawie towarzyszyły warsztaty pt. „Wolny człowiek”. Głos oddaliśmy najmłodszym mieszkańcom województwa. Uczestnicy akcji zapisywali na jeżdżącym bilbordzie swoje odpowiedzi na pytanie „Co znaczy być wolnym człowiekiem?”. Dzieci wykazały się mądrością i kreatywnością ujmując w prostych słowach ważne treści, ich zdaniem wolny człowiek to ktoś kto: żyje pełnią życia, ma prawa i obowiązki, spełnia swoje marzenia, może o sobie decydować, ma własne zdanie, dokonuje własnych wyborów, jest sobą, może się uczyć, może kochać, jest szczęśliwy.

 

Wystawa mobilna „zWOLNIj tutaj!”, Bydgoszcz 2019

 

 

 

 

 

Warsztaty bilbordowe pt. „Wolny człowiek” w Szkole Podstawowej nr 43 w Bydgoszczy

 

 

 

 

Wystawa mobilna „zWOLNIj tutaj!”, Mrocza 2019

 

 

Warsztaty bilbordowe pt. „Wolny człowiek” w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy

 

 

 

 

Wystawa mobilna „zWOLNIj tutaj!”, Tuchola 2019

 

 

Warsztaty bilbordowe pt. „Wolny człowiek” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi

 

 

 

Wystawa mobilna „zWOLNIj tu!”, Koronowo 2019

 

 

Warsztaty bilbordowe pt. „Wolny człowiek” w Przedszkolu Samorządowym z Oddziałami Integracyjnymi w Koronowie

 

 

 

Wystawa mobilna „zWOLNIj tutaj!”, Solec Kujawski 2019

 

 

Wystawa mobilna „zWOLNIj tutaj!”, Toruń 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty bilbordowe pt. „Wolny człowiek” w Przedszkolu Miejskim nr 18 w Toruniu

 

 

Do góry