Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2021

Z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego prace artystów z Galerii Rusz już po raz 7 podróżowały po naszym regionie odwiedzając Toruń, Grudziądz, Brodnicę, Włocławek, Inowrocław i Bydgoszcz. Głównym tematem wydarzenia było hasło: „Czego najbardziej nam potrzeba w  niepewnych czasach?”. Artyści, odpowiadając na to pytanie, wytypowali 10 potrzeb i stworzyli o nich swoje prace. Są to: zrozumienie, życzliwość, empatia, wytrwałość, solidarność, wsparcie, nadzieja, współpraca, siła psychiczna i miłość. Był to niepowtarzalny objazd obrazów, prowokujących do myślenia i refleksji. Sztuka, którą zaprezentowaliśmy pobudzała do nieszablonowego, kreatywnego myślenia. Zachęciliśmy mieszkańców naszego regionu, by spojrzeli na miejsce i wspólnotę, w której żyją świeżym okiem. By dostrzegli, że wspólnota może udzielić im cennego wsparcia w mierzeniu się z trudną i wymagającą rzeczywistością, a oni sami, będąc częścią tej wspólnoty, mogą przyczynić się do jej pozytywnego rozwoju.

–  Przychodzą takie chwile dla wspólnoty, kiedy trzeba zdać egzamin. Łatwiej jest być wspólnotą, gdy nic specjalnego się nie dzieje. Jednak są czasy spokoju i czasy zawirowań. Żeby zdać egzamin, trzeba się przygotować, włożyć trud, popracować. Nasza wspólnota – globalna, polska i lokalna – stoi właśnie przed takim wyzwaniem. Trzeba poszukać nowych rozwiązań i nauczyć nowych umiejętności, żeby wspólnie poradzić sobie ze stojącymi przed nami wyzwaniami – opowiada o projekcie Rafał Góralski.

–  Obecne czasy pokazują, że to, co wspólnotowe jest niezwykle ważne, że nie da się jednostkowo znaleźć dobrych rozwiązań. Dlatego jest napięcie pomiędzy tym, co jednostkowe, a tym, co wspólnotowe – dodaje Joanna Górska.

Artyści starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak znaleźć wolność, pomimo tych wszystkich ograniczeń i nakazów, których musimy przestrzegać oraz jak podtrzymać więzi i być RAZEM, zachowując równocześnie wymagany dystans. To paradoks tych czasów, węzeł gordyjski, który musimy rozwiązać. Trzeba wspólnie poszukać nowego wzoru na wspólnotę!

Wystawa została zrealizowana w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Do góry