Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

Powrót woln(ości)

W dziale tym umieściliśmy m. in. zdjęcia dokumentujące naszą akcję pt. „Gry i zabawy”. Przeprowadzenie tej akcji wymagało od nas bardzo wielu wysiłków i starań. Po latach sami dziwimy się, że w ogóle udało nam się ją zrealizować. Akcja miała na celu zbliżenie obu stron, tzn. rządzących i rządzonych, i przełamanie lęku przed władzą, głęboko zakorzenionego wśród polskiego społeczeństwa. W akcji wzięła udział około połowa radnych Rady Miasta Torunia oraz dwóch prezydentów (prezydent i wiceprezydent). Zachęcaliśmy mieszkańców Torunia by zagrali z radnymi i prezydentami w sali obrad Rady Miasta w proste gry towarzyskie, takie jak bierki, karty, domino, warcaby. Akcję reklamowaliśmy przewrotnym hasłem: „Po raz pierwszy obywatele mogą wygrać z władzą”.

Kolejną pracą jest interaktywny bilbord połączony z akcją pt. „Podpalanie parlamentu”. Z ramy bilbordu można było pobrać zestaw do podpalania parlamentu, składający się z zapałek i miniatury plakatu widniejącego na bilbordzie. Sami skorzystaliśmy z tego zestawu i podpaliliśmy plakat z wizerunkiem parlamentu. W pracy tej chcieliśmy z jednej strony pokazać jak łatwopalna jest demokracja (Hitler doszedł przecież do władzy w demokratycznych Niemczech), a z drugiej w symboliczny sposób zainicjować „polityczną autoterapię”. Korzystniej jest wyładować własną, obywatelską wściekłość na kształt polskiej demokracji podpalając obrazek, niż zrobić to w rzeczywistości! Mimo swoich ułomności demokracja bardzo nas cieszy, bo aż za dobrze pamiętamy dyktaturę proletariatu.

 

Ość, 2006, bilbord, Toruń, (RG)

 

Wolność, 2008, bilbord, BWA Wrocław, (RG)

 

Prąd, 2003, słup ogłoszeniowy, Toruń, (RG)

 

 

Gry i zabawy, 2004, akcja artystyczna, Sala Obrad Rady Miasta, Toruń

W akcji wzięła udział około połowa radnych Rady Miasta Torunia oraz dwóch prezydentów (prezydent i wiceprezydent). Zachęcaliśmy mieszkańców Torunia by zagrali z radnymi i prezydentami w sali obrad Rady Miasta w proste gry towarzyskie, takie jak bierki, karty, domino, warcaby. Akcję reklamowaliśmy przewrotnym hasłem: „Po raz pierwszy obywatele mogą wygrać z władzą”.

 

 

Ości, 2008, bilbord, Toruń, (RG)

 

Wykreślanie, 2006, mural, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa

 

Podpalanie parlamentu, 2004, bilbord, Toruń, (RG)

 

Podpalanie parlamentu, 2004, akcja artystyczna, Toruń, (RG)

W trakcie akcji z ramy bilbordu można było pobrać zestaw do podpalania parlamentu, składający się z zapałek i miniatury plakatu widniejącego na bilbordzie. Sami skorzystaliśmy z tego zestawu i podpaliliśmy plakat z wizerunkiem parlamentu.

 

 

Podaruj sobie trochę wolności, 2010, akcja artystyczna, Toruń

 

 

Bagno, 2010, bilbord, Toruń, (RG)

 

Promocja betonu, 2005, bilbord, Toruń, (RG)

 

Do góry