Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2022

Z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego prace artystów z Galerii Rusz po raz 8 wyruszyły w trasę po naszym regionie. Głównym tematem wydarzenia było hasło: „Co powinniśmy docenić?”. Artyści Joanna Górska i Rafał Góralski, odpowiadając na to pytanie, wybrali 10 wartości: solidarność, wrażliwość (na ludzką krzywdę), współpraca, szacunek, odpowiedzialność, lojalność, godność, uczciwość, przyjaźń oraz życzliwość i stworzyli inspirujące prace. Był to niepowtarzalny objazd obrazów, prowokujących do myślenia i refleksji. Za pośrednictwem prac, artyści starali się zachęcić mieszkańców naszego regionu, by rozejrzeli się wokół siebie, dostrzegli swoich sąsiadów, miejsce, w którym żyją i zaczęli postrzegać je bardziej jako wspólnotę, w której każda osoba jest ważna i o którą razem chcemy dbać, mimo niespokojnych czasów.

–  Żyjemy obecnie w ciągle zmieniających się, niepewnych czasach. Jeszcze nie do końca poradziliśmy sobie z pandemią, a już wybuchł konflikt u naszych sąsiadów. Obecne czasy wymagają od nas z jednej strony podejmowania nowych wyzwań, a drugiej przemyślenia na nowo, w jakim świecie chcielibyśmy żyć, na jakich zasadach organizować wspólnotę, czy to lokalną czy globalną. Dlatego jedno z podstawowych pytań, jakie powinniśmy sobie jako wspólnota zadać brzmi „Co powinniśmy docenić?” Nasi sąsiedzi za wschodnią granicą walczą o to, by przeżyć, ale również o pewną wizję i wartości, które są dla nich ważne. Uważają się za część Wspólnoty Europejskiej, do której formalnie nie należą, ale walczą o europejskie wartości. My mamy to szczęście, że do UE od niecałych 20 lat należymy. Warto zastanowić się co daje nam siłę do tego, by nasza wspólnota mogła się rozwijać, umacniać, byśmy potrafili pomagać sobie nawzajem i innym – tym, którzy tej pomocy potrzebują. Warto tę tragiczną sytuację na Ukrainie wykorzystać do pomyślenia o wartościach i zasadach, które pomagają w takich kryzysowych sytuacjach, bo twarda siła i armia nie wystarczą, by obronić Wspólnotę. Niezbędne są zasady, na których jest ona oparta – opowiadała o projekcie Joanna Górska.

– W pomoc uchodźcom mocno włączyli się mieszkańcy oraz Samorząd Województwa – wspólne działanie na rzecz uchodźców pomaga wzrastać naszej wspólnocie, daje odpór antywartościom, które dobrze znamy z naszej historii i na pewno nie chcielibyśmy, by się ona powtórzyła. Dlatego trzeba mówić o pozytywnych wartościach, które spajają wspólnotę, czynią ją silniejszą i mądrzejszą. Dzięki temu lepiej poradzi sobie ona w czasach pokoju, jak i konfliktu i zagrożeń – dodał Rafał Góralski.

Projekt mobilnej wystawy został zrealizowany w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Do góry