Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

2014

W ramach „poruszającej się” wystawy zaprezentowaliśmy w dniach 2-8 czerwca 2014 w większych i mniejszych miejscowościach regionu (Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław, Chełmno, Golub-Dobrzyń) 10 prac autorstwa 5 międzynarodowych artystów. Grupa artystyczna Galeria Rusz (Joanna Górska i Rafał Góralski) zaprosiła do udziału w projekcie 3 amerykańskie artystki: Susan O’Malley, Christine Wong Yap i Leah Rosenberg. Do prezentacji prac wykorzystaliśmy jeżdżące bilbordy, na których zwykle pokazywane są reklamy. Był to niespotykany objazd obrazów, prowokujących do myślenia i refleksji.

Polacy nie są optymistami, wszystko widzą raczej czarno. Wynika to m.in. z naszej skomplikowanej historii. Takie nastawienie do rzeczywistości utrudnia rozwój, bycie zadowolonym i szczęśliwym. Czy w Polsce i w regionie kujawsko-pomorskim mamy szansę zostać większymi optymistami? Co o tym sądzą eksperci? Światowej sławy psycholog społeczny Philip Zimbardo twierdzi: „Nie ma sytuacji, której nie można wykorzystać, by zmienić świat na lepsze. Optymista to nie jest ktoś patrzący na świat przez różowe okulary. Ja widzę zło w świecie, w sobie, w ludziach. Ale skupiam się na tym, jak mu się przeciwstawić, zminimalizować jego skutki, a nie na narzekaniu. Solidarność to przeszłość, z której możecie czerpać siłę. Jeśli udało się wam bez wojny zmienić totalitarny system w demokrację, to możecie wszystko. Jeśli to nie jest optymistyczny przekaz, to co nim jest? Możecie w Polsce stworzyć nowe pokolenie bohaterów, którzy nie zginą, tylko będą żyć, i zbudują pozytywny, optymistyczny, otwarty kraj. Ja w to wierzę. No, ale ja już jestem optymistą”.

Poprzez mobilną wystawę namawialiśmy mieszkańców regionu, by trochę inaczej – bardziej pozytywnie spojrzeli na siebie i na miejsce, w którym żyją, by poczuli się jak u siebie i chętniej podejmowali działania w celu ulepszenia siebie, relacji z innymi, jak i otoczenia. Mobilna wystawa rozpoczęła się 2.06.2014 o godz. 12 przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, a następnie poruszała się po miejscowościach naszego regionu.

Wystawie towarzyszyły warsztaty bilbordowe z dziećmi i młodzieżą. Zostały one przeprowadzone w małych miejscowościach naszego województwa, w szkołach: w Lisewie, Obrowie, Węgiersku i Gałczewie. Warsztaty poprowadzili artyści z Galerii Rusz. Dzieci odpowiadały na pytanie, co dla nich jest szczęściem. Ich odpowiedzi, zapisane jednym słowem na mobilnym bilbordzie, prezentowane były wraz z jeżdżącą wystawą. W warsztatach wzięło udział w sumie 160 osób. Najwięcej z nich, bo aż 45 osób, uznało, że szczęściem jest dla nich rodzina, na drugim miejscu znalazła się miłość (taką odpowiedz dały 23 osoby), trzecie miejsce zajęła przyjaźń, wybrało ją 18 osób. Dzieci pisały również, że szczęście to dla nich uśmiech, radość, wolność, marzenia, zdrowie, ale również ich zainteresowania: taniec, muzyka, fotografia, siatkówka. Wystawa była niepowtarzalną okazją, by usłyszeć głos najmłodszych mieszkańców naszego województwa.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Partnerzy projektu: Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie, Gminne Gimnazjum w Lisewie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie, Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku

 

 

Leah Rosenberg (USA), Czas pokaże

 

 

Susan O’Malley (USA), Inspirujące plakaty

 

Rafał Góralski (Polska), Pomyślność

 

 

Joanna Górska (Polska), Ten dzień

 

 

 

Leah Rosenberg (USA), Susan O’Malley (USA), Christine Wong Yap (USA)

 

 

 

Joanna Górska (Polska), Diament

 

 

 

Christine Wong Yap (USA), Teksty ze wstążki

Do góry