Wykorzystujemy symbol współczesnego świata konsumpcji jakim jest nośnik bilbordowy i zamieniamy go w symbol namysłu, refleksji i głębszego spojrzenia na samych siebie oraz otaczającą nas rzeczywistość.

„Słownik współczesnego Polaka” – wystawa prac toruńskich artystów z okazji 250 rocznicy urodzin Samuela Bogumiła Lindego

W czerwcu artyści z Galerii Rusz swoimi pracami składają hołd Samuelowi Bogumiłowi Lindemu. Na citylightach, bilbordach i autobusie MZK w Toruniu, można oglądać niezwykłe prace inspirowane Słownikiem Języka Polskiego jego autorstwa.

„Słownik współczesnego Polaka” to wystawa prac Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego (Galeria Rusz) przygotowana w hołdzie Samuelowi Bogumiłowi Lindemu, wybitnemu torunianinowi, autorowi pierwszego profesjonalnego słownika języka polskiego. Galeria Rusz w roku 2021 wzięła sobie za patrona właśnie Bogusława Lindego, by wyrazić hołd, uczcić i celebrować oraz docenić dzieło tego wybitego leksykografa, wielce zasłużonego dla polskiej kultury. Twórczość toruńskich artystów jest od wielu lat głęboko zanurzona w języku polskim i polskiej kulturze. Dlatego twórcy postanowili zmierzyć się z dziedzictwem Lindego i dać temu wyraz w swoich nowych pracach. Nawiązują w nich do największego osiągnięcia Lindego, którym było stworzenie 6-tomowego Słownika Języka Polskiego, wydanego w Warszawie w latach 1807–1814. Był to pierwszy jednojęzyczny słownik języka polskiego, który zawierał 60 tys. haseł i stanowił największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie wydawnicze w Księstwie Warszawskim. Słownik stał się niezwykle ważnym i pionierskim osiągnięciem naukowym, rewolucyjnym na owe czasy, odpowiadającym na nowe prądy oświeceniowe.

Wybraliśmy 6 słów, najbardziej symptomatycznych naszym zdaniem dla języka współczesnego Polaka, nawiązując do 6 tomów Słownika Lindego. Są to słowa: bunt, konflikt, prawda, przeszłość, racja i wina. Każda z 6 naszych prac jest interpretacją danego hasła – opowiada o projekcie Joanna Górska.

 

 

Artyści stworzyli prace poświęcone słowom, zagubionym znaczeniom słów i znaczeniom na nowo odkrywanym. Każdy czas potrzebuje nowych słów, nowych znaczeń i nowego języka, gdyż język  jest narzędziem, które tłumaczy nam  kulturę i pomaga zrozumieć otaczający nas świat, co dobitnie udowodnił Linde w swoim wiekopomnym dziele – opowiada o projekcie Rafał Góralski. – Często współcześnie o tym zapominamy, korzystając ze swojego ojczystego języka w sposób bardzo ubogi, czy wręcz prymitywny. Dlatego tym bardziej jest to niezbędne, by owo bogactwo języka poznawać, na nowo odkrywać i przypominać

Prace artystów z Galerii Rusz są eksponowane od 1 do 30 czerwca na 2 bilbordach, zlokalizowanych przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego, na 6 citylightach, umieszczonych w różnych punktach miasta oraz autobusie komunikacji miejskiej. Zapraszamy do oglądania prac!

 

 

Patroni medialni projektu:

 

Do góry